Genel

Zeki yazılımcı çalışmadan 6 yıl maaş aldı

Zeki yazılımcı çalışmadan 6 yıl maaş aldı

 

Dünyaca ünlü sosyal haber paylaşım platformu Reddit üyesi olan bir yazılımcı üstün yetenekleri sayesinde 6 yıl boyunca hiç çalışmadan maaş aldığını itiraf etti.

 

FiletOfFish1066 kod adıyla Reddit’te içerik üreten ve gerçek adı açıklanmayan bir kullanıcı, hiç çalışmadan ayda 8 bin dolar maaşla  işe gidip gelmiş. Yazılım üreten Bay Area isimli bir şirkette yazılım test sorumlusu olan FiletOfFish1066 (FOF) geçtiğimiz ay kovulana kadar 6 yıl boyunca çalıştığı iş yerinde kendisi yerine tüm işleri yapacak bir uygulama üretmiş. İşe başladığı ilk 8 ay boyunca yapması gereken işleri analiz eden FOF, sonrasında bu işleri başlıklar altında toplayarak onun yerine bu işleri yapabilecek küçük bir yazılım geliştirdi Böylece yapması gerek tüm işleri otomatiğe bağladı.

ASOSYAL OLDUĞU İÇİN FARK EDİLMEDİ

Pek sosyal bir insan olmadığı için yazılım geliştiricileri dışında kimseyle konuşmayan FOF, bu sayede 6 yıl boyunca hiç fark edilmedi. Sonuç olarak yapması gereken tüm görevler yerine getiriliyordu. İlk 8 aydan sonra her gün işer giderek, online oyun oynadı, forum sitelerinde zaman geçirdi, bazen de boş boş oturdu. Tüm bu eylemleri karşılığında da yılda 95 bin dolar civarı gelir elde etti.

BOŞ GEÇİRDİĞİ ZAMAN İÇİN PİŞMAN OLDU
Bir tesadüf sonucu fark edilen FOF’un işine geçtiğimiz ay son verildi. İşine son verildikten sonra ise acı gerçekle yüzleşti. Çalışmadan geçen yaklaşık 5 yıl sonunda tüm yazılım bilgisini unuttuğunu dile getiren FOF, artık yeni bir iş bulabilmek için bilgilerini tazelemek zorunda kalacağını, boş geçirdiği zamanlar için pişmanlık duyduğunu söyledi.

Neyse ki yılda ortalama 95 bin dolar geliri olan FOF, geçen 6 yılda biriktirdiği 200 bin dolar parası sayesinde bilgilerini yenilemek için geçireceği sırada ekonomi zorluk çekmeyecek.