Genel

YANDEX’TEN REKLAM ENGELLEYEN YARARLI UYGULAMA

Yandex’ten çok ilginç bir açıklama geldi. Reklamların bozgununa uğrayan kullanıcıları hedef alan bu açıklama, bir nevi kurtarıcı olarak yerini alacak. Yandex tarafından geliştirilecek olan bir uygulama sayesinde, kullanıcıların hangi reklamları engellediği saptanacak ve ona göre bir uygulama geliştirilecek. Şu an için alfa durumunda olan uygulamanın çıkışı için biraz daha beklemek durumunda kalacağız…

İnternet ortamında yer alan reklamları engellemeye yarayacak olan bu uygulama sayesinde kullanıcılar, reklamları görüntüleme gibi durumlardan geri kalacak ve reklamların kalabalığından kurtulacak.

Yandex, Android işletim sistemi adına geliştireceği bu uygulama da, Yandex.Browser’in alfa sürümüne özel olarak bir adet reklamları engelleme butonu ekleyecek. Bu buton sayesinde de kullanıcılar istemedikleri reklamları görmeyecek. Bu noktaya kadar elbette diğer uygulamalar arasında herhangi bir özellik farklılığı yer almıyor gibi görünse de buradan sonra başlıyor asıl can alıcı nokta.

Uygulamanın en önemli özellikleri arasında yer alan bir husus, reklamların engellenmesi durumunda yapay zeka tarafından bir daha bu engellenen tip reklamların sürekli olarak engellenme işlemine tabi tutulması olacak. Kullanıcıların görmek istemediği bu reklam tipinin kayıt edileceği ve geri dönüşlerinin de olacağı ayarlar sayesinde, yapay zeka sizin yapacağınız işlemlerin çoğunu yapacak.

Uygulama da yer alan diğer bir farklı olan özellik de, şikayet forumu oluyor. Bu forum sayesinde hem reklam verenler hem de reklam görenler, menfaatleri açısından belirli geri dönüşler yapılarak daha iyileşmeler sağlanacak. Hem reklam vericiler ile görüşmeyi sağlayacak olan Yandex bir yandan kullanıcılarının iyiliği için yardımcı olmaya çalışacak hem de reklam alıcıları olan kullanıcıları ile görüşerek de reklam verenlerin menfaatlerini düşünmeye çalışacak.

Uygulamanın çıktığı zaman buradan güncel haberini vermeye çalışacağız.