Root

Xposed Nedir? Nasıl Kurulur?

Eğer bir Android cihazınız varsa ve onu daha pratik, daha hızlı ve daha çok kişiselleştirilebilir hale getirmek istiyorsanız Xposed Framework tam size göre!

Xposed Framework’ü cihazınıza kurmak için cihazınızın rootlu olması gereklidir. Eğer Xposed Framework’ü kurarken ufak bir sorun meydana gelirse cihazınız brick olabilir.

Xposed Framework ile Neler Yapılabilir?

Cihazınızı baştan sonra değiştirebilirsiniz. Xposed’de bunları sağlayan çeşitli modüller var. İstediğiniz modülü indirip etkinleştirebilirsiniz.

Örneğin Gravity Box modülü ile kilit ekranınızı, durum çubuğunuzu, sanal tuşları özelleştirebilirsiniz. Ayrıca güç, ekran, telefon, medya iyileştirmelerini kullanarak cihazınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. İlerleyen haftalarda Gravity Box’ı yakından inceleyeceğiz.

banner3

Xposed Framework’de Gravity Box dışında daha yüzlerce modül var. Bu modüllerle uygulama simgelerini , tüm durum çubuğu simgelerini değiştirebilir hatta reklamları engelleyip wifi şifrelerini bile gösterebilirsiniz.

Xposed Framework Nasıl Kurulur?

Xposed Framework’ü kurmak için öncelikle bu adresten Xposed Installer’i indirmelisiniz. Xposed Installer 1 mb boyutunda bir apk dosyasıdır. Xposed Installer’i normal bir biçimde yükledikten sonra açıp aktifleştirmemiz gereklidir.

Screenshot_2015-12-03-17-34-29 Uygulamayı ilk açtığımızda Framework’e giriyoruz. Bu bölümden Xposed Framework’ü kurabilir veya kaldırabilirsiniz.

Screenshot_2015-12-03-17-34-35

Akabinden Framework bölmesinden Yükle tuşuna basıyoruz. Bu esnada root erişim izni isteyebilir. Xposed Framework’e root erişim izni veriyoruz ki uygulamayı kullanabilelim. Eğer yanlışlıkla gelen izne Hayır derseniz root yöneticinizden (SuperSU gibi) izin ayarlarını sıfırlayıp tekrar deneyin.

Yükle tuşuna bastıktan sonra gelen pencerede Evet tuşuna basar basmaz cihazımız yeniden başlatılacaktır. Açıldığında Xposed Framework’ü aktif olarak kullanabilirsiniz. Yakında Xposed Framework ile birçok yazılı ve videolu anlatım olacaktır. Sorunlarınızı yorum olarak eklerseniz, yardımcı olmaya çalışırız. İyi modüllemeler!