Root

Root Nedir? Zararı Var Mıdır?

Hepimizin Android cihazları var ve biz bu cihazları kendi istediğimiz gibi değil, telefon üreticilerinin istediği gibi kullanıyoruz. Yani Android cihazlarda yetkimiz kısıtlı. Bu kısıtlamayı kaldırmanın tek yolu ise root. Root ile cihazımızın bi’ nevi  kilidini kaldırıyoruz. Yani normal kullanımdan, yönetici olarak kullanıma geçiyoruz.

Root Ne İşimize Yarar?

Cihazımıza root yetkisini verdik diyelim. Bu ne işimize yarayacak? Root ile tüm kilitleri kaldırdığımız için artık istediğimizi yapabiliriz. Cihazımızın durum çubuğunun renginden tutun açılış animasyonuna kadar pek çok şeyi kişiselleştirebiliriz. Root yetkisi gereken programları kullanıp ekran videosu çekebilir, oyun hileleri yapabilir hatta uygulama içi yamalar oluşturarak satın almaları bile kaldırabiliriz ki bunu pek önermiyoruz.

Eğer “Tek tek ne uğraşcam kişiselleştirmeye?” diyorsanız ise cihazınıza özel romlar kurabilirsiniz. Bu romlar cihazınızı tamamen değiştirmeye yarıyor. Örneğin bir Xperia cihazınız var ama Xiaomi cihazların yazılımını daha çok seviyorsanız cihazınıza Miui romu attığınızda cihazınızın içi tamamen attığınız Xiaomi romundan (Miui) olacaktır.

miuirom

Çoğumuzun en çok rastladığı sorun yeterli alan yok hatasıdır. Cihazımızın uygulama yüklemeye ayrılmış kısmı 2 gb ama bizim sd-kartımızda hiçbir işe yaramayan 5 gb alan var. İşte bu sd-kartta işe yaramayan 5 gb alanı uygulama yüklemeye ayrılmış alana root yetkisi sayesinde ekleyebilir ve bu sorunu tamamen kaldırabiliriz. Bu işlemi daha sonra ayrıntılı bir şekilde sitemizde anlatacağız.

Root Nasıl Atılır?

Android cihazlarda root atma işlemi cihazdan cihaza değişiklik gösterebiliyor. Biz geniş kapsamlı cihazları desteklediği için Kingo Root uygulamasını öneriyoruz. İster bilgisayarımız üzerinden, istersek de cihazımıza apk’sini kurup tek bir dokunuşla root yetkisini açabiliriz. Kingo Root uygulamasını bu siteden indirebilirsiniz.

kingoroot

Öteki bir uygulama ise Framaroot. Yine geniş çaplı bir root atma uygulaması ve pek çok cihazı destekliyor. Uygulamayı cihazımıza yüklüyoruz ve Install SuperSU’yu seçip aşağıdaki üç seçeneği tek tek deniyoruz. Kingo Root kadar çok cihaz desteklemese de yine son dönemin popüler cihazlarını destekliyor, denemekte fayda var. Framaroot’u bu adresten indirebilirsiniz.

Root Atmanın Zararları Var Mıdır?

Eğer root atarken bir sorun çıkarsa cihazımıza çeşitli zararlar verebiliriz. Bu sorunlar sadece root atarken değil, root attıktan sonra herhangi bir root erişimi isteyen bir uygulama da sebep olabilir. En basitinden cihazımız açılmaz ve en baştan cihazımızın orjinal romunu yüklemek zorunda kalabiliriz. Ayrıca root işleminden sonra cihazınıza otomatik güncelleştirmeler gelmez, bu güncelleştirmeleri manuel olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz. Son olarak cihazınıza root atarsanız garanti kapsamından çıkar. Ama garantiye göndermeden önce cihazınızın orjinal romunu (stock rom) yüklerseniz bir sıkıntı çıkmaz.

root-kaldirma-nasil-yapilir-696x326

Bu yazımızda root atmanın ne olduğuna, ne işimize yaradığına, nasıl attığımıza ve zararlarına değindik. Daha sonraki yazılarımızda tek tek bu uygulamalara değinip sizlere önemli ipuçları vereceğiz. Sosyal medya sayfalarımızı beğenmeyi unutmayın..