Root

Root Nedir? Root Ne İşe Yarar?

Root kelimesinin bilgisayar dilindeki anlamı ‘kök dizin’ dir. Telefonda ise telefonun sistem dosyalarının yer aldığı kök dizine ulaşmak anlamına karşılık gelmektedir. Bu sayede bu dosyaları değiştirme işlemi uygulanabilmektedir.

Android telefonların çok büyük kısmı rotsuz çalışma planına sahiptir. Bununla birlikte kök dosyalarına ulaşım sağlanamaz ve değişiklikte bulunulamaz. Bunun nedeni ise üreticilerin bir çeşit güvenlik önlemi olarak nitelendirilebilir. Çünkü sistem dosyalarında gerçekleştirilecek olan silme ve bozma gibi durumlar telefonu kullanılamayacak hale getirebilir.

Kimi uygulamalar sadece root’lu telefonlarda çalışır. Peki bunun sebebi nedir? Bu tür uygulamalarda sistem dosyalarına ulaşmak gerekmektedir aksi taktirde uygulama işlev görmez. Fakat bu konuda gerekli bilgi birikimine sahip bireyler sistem dosyalarında değişikliklerde ve geliştirmelerde bulunabilir. Buna örnek verecek olursak, telefonun cpu yani işlemci ayarlarında değişiklik yapmak isteyen bireyler hızlandırma ve sınırlandırma işlemlerini gerçekleştirebilir. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu değişikliği gerçekleştirebilmek için bu konuda donanımlı olmak gerekir.

Root Nasıl Yapılır?

Root atmak biraz karışık bir olaydır. Her marka ve modeldeki telefonlar için farklı root işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. İşlem gerçekleştirmeden önce telefonun güvenlik kilidi açılır. Ardından çeşitli programlar yardımıyla telefonu bilgisayara bağlayarak işleme devam edilir. Root atmadaki dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi root işlemi sırasında meydana gelebilecek olan hata telefonunuzda kalıcı sorunlara yol açabilir. Yani profesyonel bir android kullanıcısı değilseniz ve bilgisayar anlamında da yeterli bilgi birikimine sahip değilseniz alanında uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise root işlemi telefonunuzun garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olur.