Diğer

Google Play Store’da Çocuk Güvenliği Nasıl Oluşturulur?

Google Play Store’da Çocuk Güvenliği Nasıl Oluşturulur?
Teknolojinin çok yoğun olarak kullanıldığı günümüzde çocuklar da en büyük kullanıcılardan. İnternet bağlantısının varlığı cep telefonlarını ve tabletleri çocuklar için cazip hale getirdi. Teknolojiye bağımlılık derecesinde ilgi duyan çocukların zararlı içeriklere ve uygulamalara ulaşmasını engellemek için Google Play Store’da bulunan içerik filtreme özelliği ile Play Store’ı düzenlemek gerekiyor.
İçerik filtrelemeyi kullanabilmeniz için önce Google Play Store’u açın. Telefon ekranını soldan sağa doğru kaydırın ve ayarlar sekmesine dokunun. Ardından ebeveyn denetimlerine dokunun. Bu denetimin kapalı haldedir. Açık olarak değiştirin. Bunu yapabilmek için, bir pin girmeniz gerekecek. Girdikten sonra sırası ile uygulamalar ve oyunlar sekmesine dokunun, izin verilecek en yüksek derecelendirme ekranında çocuğunuzun yaşına göre uygun olan kısıtlamayı seçip, aktif hale getirin. Ve tamam’a dokunun.
Çocuğunuz telefonu veya tableti kullanırken artık, zararlı içerik ve uygulamalar nedeniyle kaygılanmanıza gerek kalmayacak. Tabi bunu yaparken süre faktörü çok önemli. Çok uzun süreler boyunca çocuğunuzun bu cihazları kullanmasına izin vermemelisiniz. Yoksa teknoloji bağımlılığı dediğimiz durum ortaya çıkıyor ve bu durum çocuğun kişilik gelişimini olumsuz bir şekilde etkileyip, anti sosyal ve negatif bir kişilik kazanmasına neden oluyor. Telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazların, okul öncesi çocuklarda yarım saat, okul çocuklarında ise en fazla 1 ile 2 saat arasında belirlenecek bir süre ile kullanımına izin verilmelidir.