<
Genel

Dijital Dünyaya Bir Adım Daha: e- Kitap

Başta internet kullanımı, takip eden dönemde sosyal ağların yaygınlaşması ve tüm bunların devamı niteliğinde olan dijitalleşme, insan hayatı üzerindeki etkisini günden güne daha fazla hissettirmeye başlıyor. İstatistiksel çalışmalar ışığında bakıldığında da bu durumu destekleyen veriler oldukça fazla. Örneğin; Türkiye özelinde bakıldığında bireyler 24 saatin ortalama olarak 7 saatinde bilgisayar ile uğraşırken, 3 saatini ise mobil cihazlar ile ilgilenerek geçiriyor. Yalnızca bu veri ışığında bakıldığında dahi dijital dünyanın insan hayatına ne denli entegre olduğunu açıkça görmek mümkün.
Çağın Gerekliliklerine Uyum Sağlamak
Çağı yakalamak ve dijital dünyaya ayak uydurmak için çalışan kurumlardan bir tanesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı. Yapılan çalışma için seçilen 100 adet pilot kütüphanede kullanıcılara 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermek amacıyla “e- kitap” uygulamasına geçilmiş durumda. Bilgisayarlara yahut mobil cihazlara ayrılan vaktin verimli kullanımı yolunda atılan bu önemli adım kapsamında yaklaşık 17 bin adet “e- kitap” yayına alınmış ve okuyucularına ulaştırılmış bulunuyor.
Telif Hakları Dikkate Alınıyor
Elbette yayın evlerinin ve yazarların hakları “e- kitap” uygulaması ile gasp edilmiyor. Bu bağlamda belirlenen pilot kütüphanelere üye olan okuyucuların 60 sayfayı geçmeyecek şekilde çıktı almasına yahut e-mail adresi ile kaynağı kendine aktarmasına izin veriliyor. Yine normal kitaplarda olduğu gibi e- kitaplarda da bir teslim süresi mevcut. 60 gün olarak belirlenen bu teslim süresi sonunda üye e- kitabı tamamlayamadığı takdirde ek süre alarak okumaya devam edebiliyor.