Diğer Genel

CİVİLİZATİON VI

CİVİLİZATİON VI 21 EKİM 2016 TARİHİNDE HAYRANLARI İLE BULUŞACAK
En heyecanlı ve en çok oynanan strateji oyunlarından biri olan, Sid Meier’s Civilization Sid Meier’ın tasarımında ilk kez 1991 yılında piyasaya girmiştir. Yayınlandığı ilk dönem sonunda 1992 yılında en iyi strateji oyunu ödülüne sahip olmuştur. Civ kısa adıyla da tanınan oyunun yapımcılığı Micro Prose’a aittir. Özelliği tek oyunculu ve sıralı oynanmasıdır.
Yeni baştan bir medeniyet kurarak, bu medeniyetin asırlar boyu yıkılmadan ayakta kalabilecek özelliklere sahip olmasını sağlamak oyunun en önemli amacıdır.
Oyuncular oyuna başlarken pozisyonları göçmendir. Sahibi olduğu medeniyeti geliştirmek için çalışırlar ve diğer medeniyetlerle hep rekabet içindedirler. Yeni şehirler kurabilmek ve medeniyetlerini büyütebilmek için bölgeler ararlar, keşifler yaparlar. Diğer medeniyetlerle savaşırlar veya diplomasi yaparlar. Medeniyetlerine ani barbar saldırıları olabilir. Bu yüzden savunmalarını geliştirmeye çalışırlar. Civ oyununda şehir kurarken kullanılacak teknoloji alternatifleri ve bu teknolojilerin çıkarılması, bina yapımları gibi enteresan ve ilgi çekici alanlar bulunmaktadır.
En iyi strateji oyunlarından biri olarak kabul edilen Civ oyunun çok fazla sayıda fanı bulunmaktadır. Çıkarılan bütün seriler satış rekorlarına sahiptir. Oyunun yapımcılarından gelen açıklamaya göre Sid Meier’s Civilization VI nihayet 21 Ekim 2016 Tarihinde piyasaya sürülecek. Civ’in Türkiye için satış fiyatı 199 TL olarak belirlenmiş. Oyunun dağıtımını yapacak olan firma ise 2K.
Civ’in VI serisinin en büyük özelliği, şehirler öncekilerden farklı olarak, daha fazla karelerle genişleyecek ve şehirlerin özelleştirilmesi sağlanabilecek. Oyun taş devrinden başlayıp ve bilgi çağına kadar sürecek.