Genel

Cep telefonumda şebeke hatası alıyorum ne yapmalıyım?

Cep telefonumda şebeke hatası alıyorum ne yapmalıyım?

Galaxy S4, Galaxy S5, Galaxy S6, Galaxy S7 Edge, Galaxy J1 J2 J3 J4 J5 J6 J7, Galaxy A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8, Note 2, Note 3, Note 4, Note 5, Galaxy E7, Trend Plus, Core 2, Grand, Intel Core Prime, Android Çin Kore malı yurt içi ve yurt dışı cep telefonda şebeke hatasının çözümü nedir? Samsung Galaxy şebeke hatası sorunu nasıl çözülür?

Cep telefonunda şebeke hatası genelde donanımsal ya da yazılımsal nedenlerden kaynaklanmaktadır.İthal olarak getirilen telefonlarda sık sık görülmektedir. Bunun en önemli nedeni atılan imei klonlanması ve atılan sistemin sorunlu olması. Donanımsal olarak’ta yetersiz şebeke çekim seviyesi sorunu olabiliyor.

Eğer şebeke hatasını alıyorsanız SIM kartınızı farklı bir telefonda deneyiniz. Şebeke sorunu olan telefondan şebeke modunu manuel yapıp elle şebeke arayın.Telefonunuzun imei adresini kontrol ediniz. www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden sorgulama yapabilirsiniz.İmei klonlama uyarısı almışsanız MTK Engineering Mode uygulaması ile imei değiştirebilirsiniz. Ya da faturanız varsa cihazı aldığınız yer ve operatörünüz olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile iletişime geçebilirsiniz.