<
Genel

Bir İlk Daha

Endüstri 4.0’ ın insanlığa en büyük getirilerinden olan yapay zeka ve robot teknolojisinde her geçen gün önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Yapay zeka ve robot çalışmalarının en önemli meyvesi olan Sophia, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ da vatandaşlığa kabul edildi. Çin menşei olan Hanson Robotics firmasının uzun bir periyot sonucunda hayata geçirdiği bir proje olan Sophia, otoritelerin tümünün kabul ettiği gibi insanlığın geleceği noktasında oldukça önemli bir düğümün başlangıcı olarak yaşantısına devam ediyor.
Açıklamalarıyla Alkış Topladı
25 Ekim 2017 tarihinde Suudi Arabistan’ ın Riyad kentindeki “Geleceğin Yatırım Girişimleri” adı verilen konferansta vatandaşlığı duyurulan Sophia, kısa süre içerisinde küresel çapta bir ün elde etti. Tahmin edilebileceği gibi tüm dikkatleri üzerine çeken Sophia, katıldığı “Bilgi Zirvesi 2017” programında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tüm insansı özellikleri ve duyguları olan robot Sophia, “İnsan ırkını yok edecek misiniz?” sorusuna verdiği “Evet, edeceğim” yanıtını ile konuşmacılara deyim yerindeyse korkulu birkaç dakika yaşatsa da, Sophia’ nın programlayıcısının yaptığı “Sophia olmak üzere üretilen ve üretilecek olan tüm robotların temel hedefinin insanlığa yardımcı olmaktır.” açıklaması konuşmacılar üzerinde sakinleştirici etki yaptı.
Takibi Yapılıyor
İlerleyen yıllarda sayılarının bir hayli artacağı ve toplumsal hayatta daha aktif rol alacağı tahmin edilen robotlar için çeşitli birimler oluşturulmuş durumda. Bu birimlerin başında; özellikle yapay zekanın anormal davranışlarının gözlenmesi ve beklenmeyen olayların önüne geçilmesi amacıyla oluşturulmuş denetleme birimleri gelmekte.