Genel

Akıllı Saat Nedir?

Google’nin giyilebilir teknoloji ürünlerinin piyasaya sürmesinin ardından akıllı saatlerde sahaya çıktı. Akkılı saat ürünlerinde bir çok markanın ürünü bulunmasıyla birlikte bunlarında başında Samsung, LG ve Sony gelmekte. Bu markaların ardından Apple de, Apple Watch ile birlikte kendini gösterdi. Akıllı saatlerin akıllı telefonlar üzerinde büyük kullanım kolaylığı sağlamasıyla birlikte akıllı saat kullanıcıları oldukça arttı.

Akıllı Saatin İşlevleri Nelerdir?

Akıllı saatlerin işlemci ve bilgisayar devresinden oluşmakta. Normal bir telefonun yapabildiği birçok işlem bu ürün sayesinde gerçekleştirilebilmekte. Akıllı saatler telefonla bağlantı kurulmadan da kullanılabilir ancak bağlantı kurulduğu taktirde neredeyse bütün özellikler kullanılabiliyor. Akıllı saatler sayesinde mesaj alabilir ve cevaplayabilirsiniz. Kimi saatlerde sosyal ağlara girilebilmekte ve fotoğraf çekilebilmekte. Bununla birlikte akıllı saatteki dahili hoparlör yardımıyla uzaktan konuşma gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda ses kaydı gerçekleştirilebilir ve müzik dinlenebilir. Bunlar ile birlikte e-mail, ajanda gibi bir çok özelliğe sahip olunabilir. Tabi adından da anlaşıldığı üzere saat görünümüne ve işlevine sahip olan bu ürünlerin büyük çoğunluğunda adımsayar özelliği bulunuyor. Bazı ürünlerde ise nabız ölçer özelliği bulunabilmekte.

Akıllı saatler her telefonla Uyumlu Mudur?

Akıllı saatler birçok telefonla uyum sağlarken bu konuda telefonunuzun marka ve modeline uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde telefonla bağlantı sağlayamayıp bir çok işlevi gerçekleştiremezsiniz. Android tabanlı ürünler İOS tabanlı ürünlerle uyum sağlamamaktadır. Bununla birlikte Anroid tabanlı veya İos tabanlı ürünlerde çeşitli modellerle uyum sağlamamaktadır. Yani ilk yapılması gereken ürünün hangi işletim sistemi tabanıyla üretildiğine dikkat etmek ve aynı tabana sahip ürünlerde (mesele android akıllı saat ve telefon) modeller arasındaki uyumluluk kontrol edilmesi gerekmekte.